ریتکوشیمی ، تولید کننده و صادرکننده سولفات فلزی

سولفات آلومینیوم | ریتکوشیمی تولید کننده سولفات آلومینیوم | کاربرد سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم

کاربرد سولفات آلومینیوم

کاربرد سولفات آلومینیوم ((Al2(SO4)3 به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی بسیار گسترده است. این ترکیب که از  آلومینیوم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده ، اغلب ماده ای پودری و کریستالی خشک است که در معرض رطوبت لغزنده می شود و اشتعال پذیر نیست.

سولفات آلومینیوم به صورت بلورهای سفید، براق، گرانول یا پودر وجود دارد. در طبیعت، به صورت ماده معدنی آلونوژنیت وجود دارد. امروزه هنوز از سولفات آلومینیوم در صنایع چاپ و هم چنین صنایع دیگر از جمله تولید محصولات خانگی و تصفیه فاضلاب استفاده می شود و بیشتر به دلیل استفاده به عنوان یک ماده منعقد کننده اصلی در تصفیه آب شناخته می شود.

کاربرد سولفات آلومینیوم به عنوان ماده ثابت کننده 

یکی از کاربرد های سولفات آلومینیوم به عنوان یک ماده ثابت کننده در فرآیند رنگرزی است. ثابت کننده ماده ای سات که به رنگ کمک می کند تا روی پارچه یا کاغذ چاپ شود. سولفات آلومینیوم هنگامی که با آب مخلوط می شود، هیدروکسید آلومینیوم که ماده ای لجن مانند است ایجاد می کند که با جذب رنگ به چاپ آن کمک می کند. به این معنی که با ساختار مولکولی رنگ و پارچه ترکیب می شود تا رنگ با خیس شدن پارچه از بین نرود. در نتیجه باعث می شود رنگ پارچه در آب حل نشود، بنابراین پارچه رنگ نمی دهد. 

اگرچه از سال 2000 قبل از میلاد مسیح بسیار از سولفات آلومینیوم استفاده می شود، اما فقط رنگهای آلی به مواد ثابت کننده نیاز دارند و رنگ های مصنوعی مدرن نیازی به این ماده ندارند.

کاربرد سولفات آلومینیوم به عنوان ماده منعقد کننده 

تا به حال فکر کرده اید که چگونه آب آشامیدنی بی خطر به دست ما می رسد؟ تأمین کنندگان آب شهری، از زاج یا همان سولفات آلومینیوم برای تصفیه آب به منظور مصارف انسان استفاده می کنند.  بیشترین کاربرد صنعتی سولفات آلومینیوم به عنوان منعقد کننده در تصفیه خانه های آب است. از آنجا که تصفیه فاضلاب و آب آشامیدنی از جنبه های اساسی زیرساخت های مدرن است، سولفات آلومینیوم کاربرد زیادی در تصفیه فاضلاب دارد.

هنگامی که سولفات آلومینیوم با آب مخلوط می شود شکل های مختلفی با سطوح یونش متفاوتی به خود می گیرد. در نتیجه می تواند باعث جذب آلاینده ها در آب و ته نشینی آن ها شود که در نهایت باعث تمیز کردن و تصفیه آب می شود. سولفات آلومینیوم باعث می شود ناخالصی های میکروسکوپی به هم بچسبند و ذرات بزرگتری ایجاد کنند. این توده ها سپس ته نشین شده و می توانند فیلتر شوند. ته نشینی فاضلاب با نام رسوب گذاری شناخته می شود. بر اساس همین اصل، گاهی اوقات در استخرهای شنا از زاج سفید برای کاهش میزان کدر بودن آب استفاده می شود. بنیاد آب آشامیدنی سالم توضیح میدهد که اکثر تصفیه خانه های شهری از سولفات آلومینیوم استفاده می کنند.

استفاده از منعقد کننده های مبتنی بر آلومینیوم می تواند منجر به کمی بیشتر شدن سطح آلومینیوم در آب تصفیه شده شود، اما معمولاً این میزان آلومینیوم خطری برای انسان ندارد.

کاربرد سولفات آلومینیوم در ساخت کاغذ 

مانند رنگرزی، در صنعت تولید کاغذ هم با پیشرفت تکنولوژی کم کم کاربرد سولفات آلومینیوم کاهش یافته است، اما هنوز هم در برخی از فرآیندهای تولید کاغذ استفاده می شود. از این ماده شیمیایی اسیدی برای از بین بردن ناخالصی های آب مورد استفاده در ساخت کاغذ استفاده می شود.

این ماده همچنین در خود خمیر کاغذ برای کمک به اتصال مواد به هم و خنثی سازی بارها استفاده می شود. در این فرآیند، آن را با صابون رزین ترکیب می کنند تا قدرت جذب کاغذ را و در نتیجه میزان جذب جوهر توسط کاغذ را تغییر دهد.  اگرچه امروزه کاغذهای فاقد اسید و بدون آلوم به دلیل دوام بیشتر و ثابت بودن رنگ آنها بیشتر محبوبیت پیدا کرده اند.

استفاده های پزشکی سولفات آلومینیم

رشته پزشکی توانسته است با استفاده از سولفات آلومینیوم روش ها حفظ سلامتی ما را پیشرفت دهد. سولفات آلومینیوم چندین کاربرد عملی در زمینه پزشکی دارد. در درجه اول به عنوان عامل انعقادی در معالجه بریدگی ها و خراش های جزئی و همچنین دئودورانت (به دلیل خاصیت ضد باکتری بودن) استفاده می شود. این ترکیب همچنین آنتی ژن های پروتئینی را در محلول جذب و رسوب می دهد. رسوب حاصله با تسهیل انتشار آهسته آنتی ژن از محل تلقیح، ایمنی زایی واکسن را بهبود می بخشد. محلول های حاوی 5 تا 10٪ به عنوان محلول هایی برای بستن زخم و جلوگیری از ترشحات از سطوح مخاطی استفاده می شوند. سولفات آلومینیوم در موادی که در صنعت داروسازی استفاده می شود وجود دارد. برای مثال، در تولید قطره گوش آلومینیوم استات استفاده می شود. سولفات آلومینیوم را می توان از داروخانه تهیه کرد و به صورت جامد یا پودر برای درمان زخم های جزئی و خراش پس از اصلاح استفاده کرد. این به عنوان یک روش درمانی پس از اصلاح استفاده می شود زیرا خونریزی زخم های سطحی را بند می آورد.

کاربرد سولفات آلومینیوم در صنایع غذایی

سولفات آلومینیوم برای اهداف مختلفی در تولید غذایی که می خوریم استفاده می شود و در صورت استفاده مطابق با استانداردهای تولید به طور کلی ایمن محسوب می شود. این ماده محلول در آب است و عمدتا به عنوان غلیظ کننده و امولسیون کننده استفاده می شود. از آلوم همچنین برای موارد زیر استفاده می شود:

  • تصفیه نوشیدنی های غیر الکلی
  • تنظیم سطح pH موجود در چغندر، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات
  • تصفیه آب چغندر قند
  • استفاده در تولید بیکینگ پودر (جوش شیرین) به عنوان عامل ورآوری
  • کاربرد سولفات آلومینیوم به عنوان ماده دلمه کننده و غلیظ کننده پنیر

کاربرد سولفات آلومینیم در باغبانی

از آنجا که سولفات آلومینیوم بسیار اسیدی است، گاهی اوقات به خاک های بسیار قلیایی اضافه می شود تا pH گیاهان متعادل شود. وقتی سولفات آلومینیوم با آب تماس پیدا می کند، هیدروکسید آلومینیوم و یک محلول اسید سولفوریک بسیار رقیق تشکیل می دهد که اسیدیته خاک را تغییر می دهد. باغبانانی که گیاهان هورنژیا می کارند، از این خاصیت برای تغییر رنگ گل (آبی یا صورتی) هورنتانیا استفاده می کنند چرا که این گیاه به شدت به PH خاک حساس است.

استفاده های دیگر سولفات آلومینیوم

همچنین از سولفات آلومینیوم برای کمک به کنترل رشد جلبک ها در استخرها، دریاچه ها و آبراهه ها استفاده می شود. باغداران همچنین از این ترکیب اسیدی برای تنظیم سطح pH خاک استفاده می کنند. آلومینیوم سولفات همچنین در تولید کف اطفا حریق، دئودورانت، جوش شیرین، ساخت چرم، کود، صابون، دارو و کاتالیزورهای شیمیایی کاربرد دارد.

مینیوم

سولفات آلومینیوم یک ترکیب شیمیایی معدنی به شکل جامد بلوری سفید رنگ با فرمول Al2(so4) میباشد. این ماده با قابلیت انحلال بسیار بالا در آب بوده که پس از اکسید آلومینیوم دومین ترکیب پر مصرف خانواده آلومینیوم محسوب میشود.
این ماده بعد از انحلال به سرعت با عوامل قلیایی موجود در آب واکنش نشان داده و رسوب ژلاتینی هیدروکسید آلومینیوم را تولید نموده که باعث جذب ناخالصی های موجود در آب میشود.
این ماده میتوانز بصورت ساده یا نمک مضاعف با سدیم، پتاسیم یا آمونیوم تولید شده در این صورت زاج آلومینیوم نامیده میشود.
مهمترین زاج آلومینیوم تشکیل شده با آمونیوم با فرمول شیمیایی NH4Al(so4)2 میباشد.
بسیاری این دو ماده را باهم اشتباه گرفته و شکلهای مختلف از این محصول میدانند.

فرآیند تولید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم از طریق واکنش هیدروکسید آلومینیوم با اسید سولفوریک و سرد کردن محلول مذاب بوجود آمده و در حوضچه های خنک کن تولید میگردد.

2Al(OH)3+3H2So4 ———> Al2(so4)3+6H2o

کیفیت پایین تر این محصول توسط واکنش بوکسین با اسید سولفوریک در مخازن مجهز به میکسر و تحت فشار، در دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد تولید میشود.

انواع فرآیند تولید سولفات آلومینیوم

1)زاج آلومینیوم

از طریق واکنش اسید سولفوریک رقیق شده با آب به همراه خاک سیاه یا گل سیاه و افزودن آمونیوم پرسولفات و سرد کردن آمونیوم پر سولفات به محلول و سپس سرد کردن تدریجی محلول تولیدی و در وان های پلی اتیلنی یا کریستالیزاتور تولید شده که غالبا درصد خلوص آلومینیوم آن حداکثر ۵ الی ۶ درصد بوده و شکل ظاهری آن به صورت کریستال های سفید میباشد که در برخی صنایع خاص مانند نساجی و چرم سازی مورد مصرف قرار میگیرد.

2)سولفات آلومینیوم از طرق گل سود

از طریق واکنش اسید سولفوریک با گل سود بدست آمده از کارخانجات آلومینیوم ترکیب شده و پودری خاکستری رنگ با ایار ۶ الی ۷ درصد آلومینیوم به وجود آمده که شامل ناخالصب های فراوانی بوزه و زرصد سولفات آلومینیوم آن ببن ۶۰ الی ۷۰ درصد میباشد.
این ماده در برخب صنایع مانند کارتن سازی و صنایع روی به علت پایین بودن فیمت آن استفاده میشود.

با حرارت دهی فلز آلومینیوم در اسید سولفوریک

2Al+3H2So4 —–> Al2(so4)3+3H2(g)

3)تهیه آلومینیوم سولفات از خام رس و یا بوکسیت:

مواد به آرامی کلسینه شده سپس با اسید سولفوریک و آب میکس می شود و به آرامی تا نقطه جوش حرارت دهی میگردد.
اما در صورت استفاده از اسید غلیظ نیازی به گرما و حرارت دهی نمیباشد چون واکنش به صورت گرمازا بوده پس به حالت سکون رها شده و مایع شفاف جدا میگردد.

4)سولفات آلومینیوم از طریق هیدروکسید آلومینیوم

با استفاده از ترکیب اسید سولفوریک رقیق شده با خام هیدروکسید آلومینیوم به مدت ۳ ساعت و حل شدن تمام خاک ها و خنک سازی آن و سپس پودر کردن محصولات بدست می آید.
ماده حاصل از این فرآیند پودری سفید رنگ با درصد خلوص آلومینیوم ۸/۵ الی ۹ درصد و خلوص سولفات آلومینیون ۸۵ الی ۹۸ با PH3 میباشد.

2Al(oH)3+3H2so4 —–>Al2(so4)3+6H2o

نوع دیگر این مواد در برخی کارخانجات با استفاده از همین ماده اولیه تولید میشود ولی به علت شرایط و فرآیند های تولیدی توان خنثی سازی مواد و افزایش دما مجبور به تخلیه زودهنگام آن شده که در آنصورت خلوص آلومینیوم آن بین ۷ الی ۸ درصد میباشد.
این روش به جهت سرعت بالای کار و مصرف پایین هیدروکسید آلومینیوم از لحاظ کیفی و اقتصادی مقرون به صرفه تر از سایر روش های تولیدی است.

نگهداری و شرایط انبارداری:
سولفات آلومینیوم به علت دارا بودن PH پایین و وجود اسید آزاد در محصول از خورندگی ضعیفی برخوردار بوده که توصیه میشود کلیه اتصالات و لوله ها و مخازنی که در مجاورت آن قرار دارند از جنس فولاد ضد زنگ و یا مواد پلاستیکی و فایبر گلاس میباشند.
سولفات آلومینیوم به جهت پودری بودن بسیار مستعد جذب رطوبت محیط بوده و با اندکی رطوبت مواد به یکدیگر چسبیده و تشکیل کلوخ می دهند.

جهت نگهداری از پودر ها نیز مکان نگهداری باید خشک بوده و تحت فشار نباشد که در غیر اینصورت دانه های پودر بر اثر رطوبت به هم چسبیده و تبدیل به کلوخ میگردد.
سولفات آلومینیوم علی رغم اینکه اشتغال زا و فرار نبوده ولی هنگام ترکیب بصورت محلول با آب ، PH آن به کمتر از ۲ رسیده، حالت اسیدی پیدا کرده که ممکن است در صورت تماس مستقیم با چوست موجب سوختگی شیمیایی شود.
این ماده در تماس با چشم باعث سوزش، قرمزی و درد چشم شده که در اینصورت باید چشم را بازنگه داشته و بمدت ۱۰ دقیقه شستشو داده شود.
در صورت بلعیده شدن، باعث سوزش و درد شدید معده شده و فرد مسموم ممکن است دچار تهوع گردد.کاربرد های سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم | بازرگانی سولفات آلومینیوم ریتکوشیمی
سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم ریتکو شیمی
ارسال نظر